اخیراً تعداد آدم هایی که خود را مقید کرده اند به جای واژه ی سلام از”درود” و به جای خداحافظ از “بدرود” و به جای متشکرم از سپاس استفاده کنند، رشد قابل توجهی داشته. حتماً می فرمایید خوب بگویند. هرطور دوست دارند حرف بزنند! اصلاً به من چه؟ اینها درست اما مسأله اینجاست که همین دوستان تأکید دارند که طرف مقابلشان هم به عنوان یک هم وطن متعصب از واژه های عربی در سلام و علیک هایش استفاده نکند. اما من همیشه در برابر این درخواستها مقاومت کرده ام و تا حدی که طرف مقابل احساس نکند بی اعتنایی من توهین به اوست، ترجیح می دهم به روش خودم حرف بزنم. روشی که به هر حال درست یا غلط برایش دلایلی دارم:

اول. یکی از ویژگی های نظام های توتالیترِ ایدئولوژیک این است که حکومت سعی می کند زبان مردم را به زبان معیاری که متأثر از ایدئولوژی حکومت است نزدیک کند. نمونه ی اغراق شده ی این پدیده را کسانی که ۱۹۸۴ جورج اورول را خوانده باشند تحت عنوان Newspeech می شناسند. اینجا از شرح دلایل این رفتار حکومت می گذرم تا برسیم به بحث خودمان! نئوناسیونالیست های کنونی حذف واژه های عربی را درواقع روشی برای مبارزه با حکومتی می دانند که برچسب اسلامیت را با خود دارد و سعی کرده ادبیات رسمی اش یک ادبیات اسلامی باشد. در واقع درود فرستادن به جای سلام کردن نه در دفاع از فرهنگ ایرانی و نفی «تهاجم فرهنگی» که با هدف دهان کجی به حکومت کنونی صورت می گیرد. رفتار این افراد یک رفتار سلبی است که از موضع ضعف در برابر رفتار طرف مقابل و بصورت رفلکسی اتفاق می افتد. اما آیا همین ها اگر بخواهند مردی را صدا بزنند، از واژه ی «آقا» استفاده نمی کنند؟ حتماً می دانید که آقا سوغاتی مغولها برای زبان فارسی است اما هرگز در سالهای اخیر شاهد چنین حساسیتی نسبت به این واژه ی مغولی در میان نئوناسیونالیست ها نبوده ایم. چرا؟ چون حکومت کنونی از حذف آن «لجش در نمی آید!» شخصاً با چنین نوعی از مبارزه و تغییر فرهنگی موافق نیستم چون معتقدم فرهنگ را هرگز نباید بصورت سلبی اصلاح کرد. تغییر یک فرهنگ -و علی الخصوص زبان که مادر فرهنگ هر ملتی است- نیاز به ایجاد بینش دارد و چیزی نیست که بتوان کینه جویانه در آن دست برد. چنین تغییری هم پایداری کمتری خواهد داشت و هم با خطر مسخ شدن بیشتری روبروست.

دوم. برای من رساندن مفهوم (Concept)  مهمترین اولویت است. این که چه چیزی از حرفم برداشت می شود برایم به مراتب مهمتر از این است که چه آواهایی از حنجره ام خارج می شوند. یکی از مهمترین شروط در انتقال آسان مفهوم این است که با مصرف حد اقل ATP (انرژی) در مغز بر زبان رانده شود. بدین ترتیب هم فضای کمتری از ظرفیت پردازش مغز را اشغال می کند و هم زمان کمتری برای انتقال مفهوم لازم است و بدین ترتیب امکان انتقال مطالبی با حجم کمتر و عمق بیشتر میسر می شود!

سوم. واژه های سنتی تر کمتر گرفتار سوء تفاهم می شوند تا واژه های جدید که برای بعضی ها نامأنوس هستند. مثلاً از همین درود گفتن ممکن است افرادی این گونه برداشت کنند که با آنها شوخی داریم!!

چهارم. اصولاً در طول تاریخ چیزی به نام زبان فارسیِ خالص (منظورم زبان اوستایی یا پهلوی نیست) وجود داشته؟ اگر پاسختان مثبت است، که بعید می دانم چنین باشد، آیا این زبان را می توان یک زبانِ «زنده» دانست؟ اجازه بدهید اینطور سؤالم ر مطرح کنم: وقتی از زبان فارسی حرف می زنیم، از چه چیزی حرف می زنیم؟ مخلوطی از ترکی و عربی و مغولی و فرانسه و اوستایی و پهلوی و…؟!

می توانید بازتاب های این نوشته را از طریق RSS 2.0 دنبال کنید.
۷۲ دیدگاه :)
 • یک دوست گفت:

  درود
  اگر می خواهی مردمی را نابود کنی می بایستی زبان آنها را ازشان بگیری. عراق ، و مصر فرهنگ های باستانی و دور بودند که فرهنگشان بدست اعراب تازه مسلمان به تاراج رفت و امروز ما فکر می کنیم و خودشان نیز که عرب هستند. خوشحال باش از این که یکسری آگاهانه و یا ناآگاهانه به جای واژه سلام درود به کار می برند. اگر یک ایرانی هستی به چلمن ترین کسانی که می گویند درود ، نه نگو. فرهنگ ایرانی اگر امروز زنده است به میانجی گری فردوسی است. اگر امروز عربی حرف نمی زنی به این سبب است که فرهنگ ایرانی توانمند بود. درود به فرهنگ ایرانی

  • محمد غلامی گفت:

   درود برشرفت

  • Zari گفت:

   زبان پارسی اصیل بخوایم حرف بزنیم کسی متوجه نمیشه بسک خودمونو گم کردیم فارسی حرف میزنیم متاسفانه فارسی ک مخلوط ترک وعرب و… است

  • Zari گفت:

   متاسفانه بجای پارسی داریم فارسی حرف میزنیم چراک پارسی اگ حرف بزنیم متوجه نمیشیمم بسک فراموشش کردیم و رنج فردوسی رو برباد دادیم حالا فارسی شده دغدغمون ک حکومت مبادا بش بربخوره فارسی همه چی درهم

  • ایران گفت:

   اگر الان اشخاصی مثل شاه و رضا شاه حکومت میکردن همین خط فارسی هم باقی نمیموند ک اینجا فارسی تایپ کنید .

  • علیرضا گفت:

   درود بر شما
   بنده با شما موافقم

  • بهزاد گفت:

   درود …. درود بر شما …
   زمانی که عربها ایران را تسخیر کردند از این کلمه به عنوان رمز عبور استفاده میشده هرکسی می گفته سلام یعنی تسلیم شما (عربها) هستم باهاش کاری نداشتند و خیلی از زنان ایرانی برای گریز از تجاوز عربها از این کلمه استفاده می کردند تا در امان باشند
   درود بر ایران و ایرانی

  • منصور گفت:

   مگر با درود و پیام و سلام
   دو کشور شود زین سخن شادکام .
   فردوسی

   😉

  • rasul گفت:

   سلام .اول شما برو دقیق شاهنامه رو مطالعه کن بعد از فردوسی حرف بزن پسرجان. چرا ک خوده فردوسی از کلمه سلام به معنی درود استفاده کرده .

   • آرش گفت:

    شاهنامه ای که شما دقیق مطالعه فرمودید و استفاده میکنید چاپ اشغالگران تازی است که در حال حاضر بر ایرانی و ایران زمین حکومت می کنند! به شاهنامه های چاپ پیش از حکومت آخوندی رجوع کنید یا شاهنامهٔ تدوین ‌و چاپ شده در قفقاز که واژه های عربی مانند سلام در آنها وجود ندارد.

 • بینام گفت:

  سلام
  بنظرم مطلب البی جمع آوری کردید. من خودم اینطور فکر میکنم که تاثیر لغت سلام رو نباید نادیده گرفت، سلام نام خداست و هربار که شما فردی رو میبینید و اولین کلمه ی شما سلام هست یعنی من آرامش رو به شما میدم: خدا با ماست. کی از این حرف بدش میاد؟ احتمالا مستند آب رو دیدید که دانشمندان ژاپنی تاثیر لغات مختلف بر قطرات آب رو بررسی کردن!!! من ترجیح میدم ابتدای یه گفتگوم رو با کلمهی غنی و مثبت شروع کنم.
  ولی دیدگاه شما رو دوست داشتم.

 • مریم گفت:

  دوست گرامی،
  سلام به معنای تسلیم شدن است. و چون تازیان به ایران تاخته بودند و آن را به یغما می بردند، تنها یک ایرانی می توانست بگوید “سلام” یعنی “تسلیم” تا نکشنندش.
  این را با تجربه ای که در گفتگوی روزمره ی بسیار ساده با دوست عربی داشته ام بیان می کنم، که اصرار بر دادن درود با گفتن “مرحبا” داشته، و خیلی از ما ایرانیان گمراه از اینکه زبان های رایج دنیا با نخستین دیدار یکدیگر از واژه ی زیبایی جهت درود به هم استفاده می نمایند و ما از واژه ای همانند تسلیم شدن.

  دوست گرامی بهتر است تا می توانیم در نوشته ها تلاش نماییم و از واژه های زیبای ایرانی استفاده کنیم تا زیبایی اش همچنان برایمان باقی بماند. هیچ دلیلی ندارد که همه ی واژگان را، بلکه آنهایی که می توانیم و میدانیم که می توانیم به برگردان فارسی بیان کنیم.
  نمونه هایی می آورم در حد سواد خودم:
  پرسش و پاسخ به جای سئوال و جواب
  سپاس به جای مرسی
  فرخنده و همایونی به جای مبارک

  سپاس از تلاشی که کردید برای گردآوری متن بالا.:)
  اگر مایل هستید به نوشته ی دو صفحه ای زیر نگاهی بیندازید:
  http://www.goftaman.com/daten/fa/articles/part22/chakawak-16-11-2010.pdf
  اگر جمهوری اسلامی می دانست (که می داند) چه چیزهایی با فرهنگ ایرانی بودنمان همگون و هم گام است، این همه جدایی بین مردمی با این پیشینه و خودش ایجاد نمی شد. قطعا تهاجم فرهنگی آن است که به فرهنگ سرزمینی تجاوز شده باشد، حال به هر گونه ای که باشد. عربی، مغولی، انگلیسی، فرانسوی و …

  • یه دوست گفت:

   سلام دوست عزیز.
   وقتی خدا تویقران بر پیامبرش سلام میگوید یعنی میخواهد تسلیم پیامبرش شود؟

  • sajad گفت:

   سلام عزیزم.در نوشته بالا،شما از بعضی واژگانعربی نظیر،معنای،تسلیم،یغما،تجربه،اصرار،رایج،جهت،باقی،دلیل،حد وسواد استفاده کردید.شما فعلا برای لغات فوق معادل فارسی بیار مابقی پیشکش وجود مبارکت.

   • وحید گفت:

    درود بر شما بزرگوار
    نظیر: مانند
    معنا: چم
    تسلیم: سرسپردگی
    یغما (که واژه ای عربی نیست)
    اصرار: پافشاری
    رایج: زبانزد
    جهت: سوی _ برای
    باقی: دیگران _ برجای ماندگان
    دلیل: انگیزه
    حد: اندازه
    سواد: آموخته ها
    روزگاری مردم همگی، به هواپیما، “طیاره” می‌گفتند.
    حالا اگر کسی به آژانس مسافرتی بره و بگه که بلیت “طیاره” میخواد، شاید بهش بخندند.

   • پوریا گفت:

    دوست گرامی
    اگر بسیاری از واژگان پارسی را به کار نمی بریم و واژگان بیگانه را به جای آن ها می گذاریم ، برای آن است که آن ها را نمی شناسیم و چنانچه در این باره درست بررسی کنیم ، بی گمان آنها را خواهیم یافت و خواهیم دانست . چنانکه پیشینیان ما با تلاش بسیار ، به انبوهی از آن ها دست یافته و آن ها را زنده نگاه داشتند . و ….
    سربلند و پیروز باشید .
    در این جا ، برگردان چند واژه ی بیگانه را که پرسیده بودید آورده ام .

    نظیر = مانند
    معنا= برگردان
    تسلیم = گردن‌ نهادن , رام‌شدن
    یغما = چپاول , تاراج
    تجربه = کارآزمودگی
    اصرار= پافشاری
    رایج =روان , روا
    جهت= سو
    باقی= پایدار , پاینده , جاوید , بجا و باز مانده
    دلیل = برهان‌
    حد = اندازه ، مرز
    سواد= نوشته ، سیاهه ، رونوشت ، دانش ، دانایی

   • مجید گفت:

    با درود
    همه واژه ها رو که نمیشه عوض کرد. اما کم کم میشه زبان و تصحیح کرد.

  • That’s not even 10 minutes well spent!

  • Dr. desculpa escrever em um post diferente, mas lembrei de uma coisa que os antis vão dizer.Que o Julio Cesar “quebrou” o dedo de propósito e que o juiz sabia disso mas resolveu não expulsa-lo, fazendo o jogo dar uma esfriada no momento em que o Bota ia com tudo em busca do empate e depois, esse mesmo juiz deu uns míseros 5 minutinhos de acréscimo para que o Corinthians fosse o ganhador do jogo.É isso

  • Hello there! This post couldn’t be created any much better! Reading because of this submit reminds me of my prior room mate! He constantly stored talking about this. I will ahead this article to him. Fairly certain he’ll have a excellent examine. Thank you for sharing!

  • کاوه گفت:

   درود بر شما .

  • منصور گفت:

   شما خودت در نوشتتون کم کم سه یا چهار کلمه ی عربی رو استفاده کردید منظورم کلماتی که برای نمونه نوشتید نیستا
   خیلی سخت نگیریم بهتر نیست؟😃

 • faezeh گفت:

  سلام…یا درود…
  دیدگاهتون رو دوست داشتم فقط یه چیزی رو بگم اونم اینه که به نظر من واژه سلام واژه خوبیه … وبه معنای تسلیم شدن اما نه در برابر کسی که بهش سلام میکنیم بلکه در برابر خداوند…واستفاده از کلمه ی درود هم به جاو مناسب است هیچ محدودیتی برای استفاده از هیچ کدومش وجود نداره…ولی خوب دیدگاه ها متفاوت است…مثلا من خودم کلا برای خدا حافظی از کلمه بدرود استفاده میکنم…ممنونم

 • مسعود گفت:

  درود

  چرا اول درورد گفتم چون که مطلب بالا نتوانست مرا
  قانع کند لطفا سعی کنید به نظر افراد در درجه اول
  احترام بگذارید چرا که هر کس برای خود اعتقادی دارد
  و ما نباید با دلایل پیچیده و یا به هر روش دیگر سعی کنیم
  انان را به خط خودمان بکشانیم

 • احسان گفت:

  درود
  یک تن میتواند دارای هر گونه ویژگی بد باشد. بد اندیش و بد کیش باشد. اما نمیتوان بی هویت بود. زبان پارسی، جشن های پارسی و باورهای کهن نیک پارسی جملگی هویت ما را میسازند. بر ماست که نشانه های هویت خود را پاس داشته و آنها را گرامی بداریم.
  با سپاس از آنکه بیان باور را میسر نمودید.

 • Aria گفت:

  .

  🌹🌹به جای واژه بیگانه و تازی سلام از واژه پارسی درود استفاده کنیم 🌹🌹

  فرق درود و سلام:

  چه زمانی به کسی درود میفرستید ؟
  زمانی که کار یا حرف کسی را پسندیده تحسینش میکنید .

  پس درود حاوی عشق محبت و انرژی مثبت شماست برای فرد و فرستادن درود بر کسی یعنی فرستادن بهترین آرزوها که در یک واژه خلاصه شده است …

  اما سلام :
  سلام از ریشه” سلم” یعنی سر به فرود آوردن و به معنی تسلیم و تواضع شما در مقابل شخصی دیگر است ..!
  سلام از فرهنگ عرب گرفته شده و برای آن فرهنگ که دایماً در جنگ و خونریزی بودند حاوی این پیام بود که من جنگی با شما ندارم و ثواب سلام هم از اینجاست که لااقل تسلیم میشوی و سالم میمانی ..!!!

  پس” سلام” از جبن ( ترس) و ضعف ناشی است و هیچ پیام محبت آمیزی ندارد…!

  اما “درود” از روی عشق و محبت است …..

  حال شما تصمیم بگیرید با دوستانتان با عشق و نگاه تحسینگر روبرو شوید یا با حقارت ،ترس و ضعف …!!!!

  پس من میگویم درود به همه

  شما را نمیدانم …

  • محمود گفت:

   سلام
   لغت‌نامه دهخدا
   سلام . [ س َ ] (ع اِ) کلمه ٔ دعایی مأخوذ از تازی ، به معنی بهی که در درود بر کسی گویندیعنی سلامت و بی گزند باشید و نیز تهنیت و زندش و تحیت و درود و خیر و عافیت و تعظیم و تکریم و با فعل دادن ، کردن ، و زدن و گفتن آید. (از ناظم الاطباء). درودگفتن . تهنیت گفتن . (فرهنگ فارسی معین ) :
   نرمک او را یکی سلام زدم
   کرد زی من نگه بچشم آغیل .
   حکاک .

   مگر با درود و پیام و سلام
   دو کشور شود زین سخن شادکام .
   فردوسی .

   سلام بر تو باد و رحمت و برکتهای ایزدی . (تاریخ بیهقی ).
   از سجودش بتشهد برد آنگه بسلام
   زو سلامی و درودی ز تو بر جمع کرام .
   منوچهری .

   از تو ما را نه کنار و نه پیام و نه سلام
   مکن ای دوست که کیفر بری و درمانی .
   منوچهری .

   ور سلامت را نمیداد او علیک
   پیشت آید بی تکلف بسلام .
   ناصرخسرو (دیوان ص ۲۹۹).

   جواب داد سلام مرا به گوشه ٔریش
   چگونه ریشی مانند یک دو دسته حشیش .
   انوری .

   بسلامیت دردسر ندهیم
   زآنکه ترسنده از ملال توایم .
   خاقانی .

   چون سخن از خود بدر آمدتمام
   تا سخنش یافت قبول سلام .
   نظامی .

   یک سلامی نشنوی ای مرد دین
   که نگیرد آخرت آن آستین .
   مولوی .

   گر بلندت کسی دهد دشنام
   به که ساکن دهد جواب سلام .
   سعدی .

   – بسلام آمدن ؛ به تهنیت و درود آمدن :
   روز آدینه قاید بسلام خوارزمشاه آمد و مست بود ناسزاها گفت و تهدیدها کرد. (تاریخ بیهقی ).
   بنده وارت بسلام آیم و خدمت بکنم
   ور قبولم نکنی میرسدت کبر و منی .
   سعدی .

   زهی سعادت من کم تو آمدی بسلام
   خوش آمدی و علیک السلام والاکرام .
   سعدی .

   – بسلام کسی رفتن ؛ به حضور او رفتن برای اظهار ادب . شرفیاب حضور کسی شدن :
   و بسلام کسی نرفتی و کس را نزدیک خود نگذاشتی . (تاریخ سیستان ). طاهر فرمان داد تا همه ٔ سرهنگان بسلام لیث رفتند. (تاریخ بیهقی ).
   – دو سلام گفتن بر… ؛ ترک گفتن :
   گر کنی در جهان به شب گیری
   دو سلام و چهار تکبیری .
   سنایی .

   – امثال :
   با مردم زمانه سلامی و والسلام .
   سلام از کوچک است .
   سلام از ماست .
   سلام بزرگ و کوچک ندارد.
   سلام روستایی بی طمع نیست .
   سلام سلامتی است . رجوع به امثال و حکم دهخدا شود.
   سلام سنت است و جواب آن واجب . (از جامع التمثیل ).
   || احترام نظامی که هر فرد سپاهی نسبت بمافوق خود انجام دهد و آن معمولاً عبارت است از خبردار بودن و بالا بردن دست راست و قرار دادن نوک پنجه دست مزبور نزدیک شقیقه . (فرهنگ فارسی معین ). || در شرع ، ذکری است که نمازگزار درآخرین رکعت نماز گوید و جز بدان تمام نشود و آن را دو صیغه است السلام علینا و علی عباداﷲ الصالحین . السلام علیکم و رحمه اﷲ و برکاته . نمازگزار هریک از این دو سلام را بدهد دیگری مستحب شود. (فرهنگ فارسی معین ).
   || نام درختی تلخ که سلام نیز گویند. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || صدهزاری که به هندی لکه گویند و در سراج اللغات از کتاب دبستان نقل کرده است که مراتب اعداد نزد فارسیان بدینگونه است یک ، ده ، صد، هزار، سلام یعنی صدهزار. و صد سلام را شمار گویند و صدشمار را اشمار و صداشمار را اراده و صد اراده را رالی ارار گویند. (غیاث ). || (اِمص ) سلامت . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || بی گزندگی . (منتهی الارب ) (آنندراج ). || بی عیبی . (آنندراج ). پاکی از عیبها. (منتهی الارب ). بی عیب . (زمخشری ). بی عیب بودن . || تحیت . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد). || (مص ) گردن نهادن . (منتهی الارب ) (آنندراج ) (اقرب الموارد). || در اصطلاح فلسفی برهنه شدن نفس از محنت دو جهان است . (کشاف اصطلاحات الفنون ). تجردالنفس عن المحنه فی الدارین . (تعریفات جرجانی ).
   – ابوسلام ؛ مردم گیاه . (ناظم الاطباء).
   – دارالسلام ؛ بهشت . (اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).
   – سلام پله ؛ کنایه از میل کردن کفه ترازو از طرفی که جنس در او باشد. (آنندراج ). رجوع به همین کلمه شود.
   – مدینه السلام ؛ بغداد. (اقرب الموارد) (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ). در لغت نامه ٔ مقامات حریری میگوید که بغداد را از آن روی مدینه السلام گویند که سلام دریایی است دربغداد.
   – نهرالسلام ؛ دجله . (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد) (منتهی الارب ).
   – وادی السلام ؛ پشت کوفه . (اقرب الموارد) (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ).
   – || گورستان ، قبرستان در نجف اشرف .
   – والسلام ؛ تمام شد و بآخر رسید. (ناظم الاطباء) :
   بی طمع نشنیده ام از خاص و عام
   من سلامی ای برادر والسلام .
   مولوی .

   چه وصفت کند سعدی ناتمام
   علیک الصلوه ای نبی والسلام .
   سعدی (بوستان ).

 • سعید گفت:

  جالبه،شما میگی از تعصب بدت میاد ولی در نوشته ات سرتاسر،تعصب موج میزنه

 • مقداد گفت:

  ز یزدان و از ما بر آن کس درود که تارش خرد باشد و داد پود

 • محمد گفت:

  درود بر شما.دوستتون دارم.بدرود…

 • سارال گفت:

  فردوسی خرکی بود؟

  • فریدون گفت:

   پشه کی داند که این باغ از کی است / در بهاران زاد و مرگش در دی است
   بر خلاف فرهنگ و تمدن چند هزارساله ایران زمین، از فرهنگ تازی که عمری ۱۴۰۰ ساله پر از جنگ و خونریزی و تجاوز به اقوام گوناگون است چیزی جز این انتظار نمیرود، توهین و تهمت به فرهنگ و تمدن

  • فردوسی گفت:

   شک نکن تو خر فردوسی هستی.

  • سلام گفت:

   همون کسی بود که وقتی تو داشتی شیرتو میخوردی ۳۰ سال مشغول جمع آوری شعر بود

 • Ii گفت:

  شعور هم خوب چیزیه تازی پرست

 • یحیی گفت:

  طبق معمول، از خودشان تعاریف غلطی ارائه داده و سپس به آن تعاریف خود می‌تازند! و البته هیچ قصدی به جز تهاجم علیه فرهنگ اسلامی ندارند، و الاّ برای‌شان هیچ فرقی ندارد که “درود” بگویند، یا “های” – امروزه درصد بالایی از کلمات متعارف در گفتار ما انگلیسی است که سابقه جنگ‌ها، مسلمان کشی و سلطه‌اش بر این مملکت کم نیست و هنوز دشمنی امریکا و بریتانیای انگلیسی زبان، نه تنها ادامه دارد، بلکه تشدید نیز شده است؛ اما در اذهان، جنگ بین «سلام و درود» راه می‌اندازند!

  *- چون معنای “سلام” را ندانست، آن را عربی خواند و غلط معنی کرد و به تاریخ جنگ‌های عربی متصل نمود تا احساسات را بر شناخت غلبه دهد، و چون معنای “درود” را نیز ندانست، برایش قصه تعریف کرد که چه زمانی به کسی درود می‌فرستید و حاوی عشق محبت و انرژی مثبت شماست!

  *- گفته است که “سلام” از ریشه “سلم” به معنای تسلیم و سر فرود آوردن است! در حالی که “سلام” از نام‌های خداوند متعال است که نه تسلیم کسی می‌شود و نه سر فرود می‌آورد.

  « هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِکُونَ » (الحشر، ۲۳)

  ترجمه: اوست خدایى که جز او معبودى نیست، ملک است (سلطان فرمانرواى جهان هستى است)، قدوس است (منزه و پاک از هر عیب و نقص و شریک و فرزند است) سلام است (ذاتش سالم از عیب، صفاتش سالم از نقص و افعالش سالم از شر است) مؤمن است (توحیدگوى خود، مؤمن به حقیقت ذات و صفات خویش و ایمنى‏بخش از هر ظلم و بدى است) مهیمن است (امین، مسلط و فائق بر همه چیز، حافظ همه هستى و مراقب همه اشیاء است) عزیز است (بى‏مثل و نظیر، غالب شکست‏ناپذیر، و بخشنده عزت است) جبّار است (داراى شأنى عظیم، جبران‏کننده هر شکست و ضرر، اصلاح گر حال موجودات و صاحب اراده قاهره بر اشیاء است) متکبّر است (مستحق تعظیم و صاحب کبریاء و بزرگى باطنى و آشکار است)، منزه است خداوند از اینکه براى او شریک قرار مى‏دهند. (مرحوم آیت‌الله مشکینی رحمه الله علیه)

 • یحیی گفت:

  سلام دعاست:

  هنگامی که به کسی “سلام” گفته می‌شود، برای او به نام خدا، آرزوی سلامتی [جسم، روان، روح، دین، دنیا و آخرت] شده است که والاترین نمود برای خیر خواهی و محبت می‌باشد.

  سلام در قرآن:

  *- خداوند به بندگانش صالحش “سلام” می‌دهد؛ آیا العیاذ بالله مقابل آنها سر فرود آورده یا تسلیم شده است؟! یا برای آنان خیر، رشد، کمال و دروی از عیب‌ها و نواقص را اراده نموده است؟

  « سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ / الصافات، ۷۹» – «سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِیمَ / الصافات، ۱۰۹» – «سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ / الصافات، ۱۲۰» – «وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ / الصافات، ۱۸۱» – «سَلَامٌ عَلَى إِلْ یَاسِینَ / یس، ۱۳۰».

  *- خداوند علیم می‌فرماید که در مؤمنین در بهشت، گفتگوی لغو و بیهوده ندارند، بلکه به “سلام” می‌گویند «إِلَّا قِیلًا سَلَامًا سَلَامًا / الواقعه، ۲۶»؛ خب یعنی چه؟ یعنی مرتب مثل طوطی کلمه “سلام” را تکرار می‌کنند؟! یا یعنی به جز سخن حق و آنچه موجب رشد، کمال و بهجت است به یک دیگر نمی‌گویند؟

  «لَا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَهً وَعَشِیًّا » (مریم، ۶۲)

  ترجمه: در آنجا جز سلام و درود (از فرشتگان و از یکدیگر) هرگز کلامى لغو و باطل نمى‏شنوند و براى آنها در آنجا روزیشان بامداد و شبانگاه (مهیّا) است.

  *- از نام‌های بهشت، “دارالسلام” است، یعنی جایگاه کمال و دور بودن از عیب‌ها و نقص‌ها و خلاص شدن از تعلقات فانی و بالتبع تباهی و فنا؛ و خداوند رحمان و رحیم، بندگانش را به چنین مقام و جایگاهی دعوت می‌کند:

  « وَاللّهُ یَدْعُو إِلَى دَارِ السَّلاَمِ وَیَهْدِی مَن یَشَاء إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ » (یونس علیه السلام، ۲۵)

  ترجمه: و خدا [شما را] به سراى سلامت (بهشت سالم از فنا و زوال) فرا مى‏خواند، و هر که را بخواهد به راه راست هدایت مى‏کند.

  ***- پس “سلام”، نام خدا و بهترین دعای خیر می‌باشد که خیر خواهی صادقانه نیز نمودِ محبت خالصانه می‌باشد.

 • Ali Melody گفت:

  درود
  چرا باید یه دانشجوی فیزیک بخاطر یک نمره از درس عربی بیوفته؟
  کجای دنیا بجز شرق و جنوب شرق کشور که اونا هم بی دلیل نیست و زبان رایجشونه کتاب پارسی رو تدریس میدن و که ما باید زبان عربی اونارو یاد بگیریم؟
  اصن من کاری به اعتقاد و دین و خدا و عرب و اینا ندارم
  بعنوان یک جوان ایرانیه ۲۶ ساله بیسواد و با مدرک تحصیلی دوم راهنمایی میگم ما ایرانی هستیم و باید به ریشه خودمون احترام بذاریم بجای این همه ترجمه ی قران کردن همینو درباره زبان خودمون چرا نمینویسین؟
  اخه خدایا اصن بلانسبت همه ی این بحثا چرته اصن منطقتون چی میگه
  اصن حتی سلام ابراز عشق باشه و درود بمعنی تسلیم، وظیفه مونه به زبان مادری صحبت کنیم
  کدوم عربی و انگلیسی و فرانسوی ووو اومده بجای مرسی گفته سپاس یا تشکر گفته سپاس؟؟؟
  چرا اینقدر پیچیدش میکنیم و اینور اونور میریم مگه ما ایرانی نیستم مگه ریشه ما قدمت والایی نداره پس باید به فرهنگ و تمدنمون احترام بذاریم و واقعا من تا هرجایی که از دستم بر بیاد این فرهنگ حداقل (درود و بدرود) به نسل بعد از خودم انتقال میدم حتی از یکنفرم تونستم نتیجه بگیرم یعنی یک امتیاز
  نباید اصن درباره این مساله حتی بحث کنیم عیبه بخدا
  انصافا یکم حاشیه نریم و با گفتن چند ایه و خدا و مذهب و فرهنگ دیگه خودمونو نپیچونیم نمیمیریم بجای سلام بگیم درود هرکسی هم که خندید توجهی ش کنیم اصلانم کار سختی نیست هرکسی هم نتونست غیرت خودشو زیر سوال میبره ربطی هم به نظر شخصی نداره نظر چیه ما باید به نظر هم احترام بذاریم چیه نخیرم ما وظیفه مون بجای سلام بگیم درود اگه سلامتی میاره خب به نیتش داریم میگم مثلا بعد اب خوردن چرا نگیم درود به امام حسین و یارانش
  ما ایرانی هستیم باغیرت بدرود به همه ایرانیهای گلللللل و باعشق و باصفا پیروز باشید

  • سلام گفت:

   عربی همون زبون اسلام هستش که کامل ترین زبان در دنیا هستش. اگر عربی را از فارسی بگیریم دیگر چیزی نمی ماند و اگر بماند حداقل ۴۰ سال طول میخواد تا بین مردم جا بیافته.

 • کورد گفت:

  استاد تو میتونی ب جای سلام بگی درود بگی نردبان بگی دسته بیل . اما وقتی معنی سلام رو نمیدونی برای خودت فتوا نده باش با فرهنگ پارسیت تا بمانی در جهالت خودت توی که از بس تعصب بی ارزش و بی معنی داری از سلام انتقاد نکن زبان فارسی بر گرفته از چندین ملیت است.

  • وطن پرست گفت:

   درود ، سلام یا هر آنچه می پسندید بر همگان. آقای حیدری چرا درود گفتن را سیاسی می کنید و آن را دهن کجی به نظام می دانید و و برداشت نادرست خودتان را این گونه گسترش می دهید . روی دیگر پیامم با سارال و کورد نیز می باشد . که ناشیانه سخن پراکنی می کنید و بی منطق به دیگران و فردوسی پاکزاد و ایرانیان وطن پرست می تازید . کمی خویشتن دار باشید . ما درود می گوییم و آن را برابر واژه سلام می دانیم حال عده ای می گویند سلام چیز دیگریست و اگر به دیگران بر می خورد ، آن را به کار نبرندو بگویند سلام . اگر واژه بدی است به خود مابرگردد. اکنون عده ای می گویند چرا همه واژه هایتان را پارسی نمی گویید ؟ چون همگی واژه ها برای خیلی ها هنوز سنگین است و ما نمی خواهیم واژه ها ی سنگین ایرانی را به کار ببریم و با هیچ کس و هیچ چیز دشمنی نداریم . ولی اگر می توانید واژه های زیبای خودمان را به کار ببرید که چه بهتر ، که به کار بردن چند واژه از هیچ بهتر است . همین گفتار پارسی در آغاز برای همه ما سخت است ولی با گفتن و گذشت زمان آسان می شود و مغز نیز آن را می پذیرد . چه ایرادی دارد که مغز نیز پرورش یابد؟ اگر آن گونه که شما می گویید همگی ما باید برای رساندن منظورمان با نیم واژه ها و تک واژها سخن بگوییم . مانند : ج ب – اس بده که خود از بین برنده زبان ماست .

  • شیرالی گفت:

   درود بر شما
   کردها از اقوام اصیل ایرانی و با فرهنگ می باشند تاریخ این قوم بزرگ و دوست داشتی با ایران زمین عجین شده است، دوست من این طرز صحبت در شان یک کرد نیست.
   سپاسگزارم

 • سمانه گفت:

  از نظر من درود بهتر از سلام است چون سلام به معنی تسلیم شدن و درود به معنای محبت و دوستی است و نشان دهنده محبت است. سلام یعنی خود را در برابر کسی یا چیزی تسلیم کردن اما درود به معنای محبت رساندن و نشان دهنده ی دوستی بین دیگران است. سلام عربی است و درود پارسی. من از کلمه درود استفاده میکنم.

 • Hakimeh گفت:

  آخرالزمان وقتی امام زمان ظهور میکنند اینقدر اسلام با موهومات پوشیده شده که این حضرت برای احیاء دین اسلام ظهور میکنند، این جبهه گیری علیه واژه سلام و خداحافظ چیزی جز جبهه گیری در مقابل عقاید اسلام نیست، بهتره بیشتر تامل و تفکر کنیم و تحت تاثیر نظر بقیه نباشیم.

 • بهزاد یزدانی گفت:

  درود بر همگی درود بر شرف درود گویان

 • ن گفت:

  درود بر درود

 • محمود نیک فر گفت:

  این درود و سلام بسیار اش بر اساس لج بازی است با بعض از ما مسلمان نما ها بخاطر بد مسلمانی کردن … و الا اگر خوب بودیم کسی از گفتن سلام ابایی نداشت.
  از آنجا که الان ۱۴۰۰ سال است ملت ما هیچ وقت بجای سلام نگفته اند درود و این را انتخاب کرده اند و دوستش دارند.
  اگر الان یکسری می آیند و درود میگویند بدلیل آن است که حکومت اسلامی شده ولی رفتاری دقیقا منطبق بر اسلام نداشته و اختلاس ها و … باعث شده این نفرت و انزجار بدین مردم لطمه بزنه.
  بهمین علته که امام خمینی فرمودن اگر جمهوری اسلامی سیلی بخورد تسلام ضربه خورده و دیگر باز نمیگردد.
  منظور امام از سیلی خوردن جمهوری اسلامی آمریکا نیست.
  منظور امام از سیلی خوردن توسط ریاکاران و سو استفاده چی هاست.

 • مجتبی گفت:

  به نظرم شما عرب هستی؟یا شاد هم تخم عرب تو اجدادت هست

 • مجتبی گفت:

  عرب هستی .نه؟

 • سياوش گفت:

  درود بر تو اى مرد پارسى،البته اگه پارسى باشى…

 • فربد گفت:

  آن هایی که می خوان می توانند همان سلام را بگن مگه داعش سلام نمی گه مگه قاتلان امام حسین سلام نمی گفتن . نماز یک واژه پارسی هست آیا تو نماز نمی خونی ؟

 • وبگرد گفت:

  بهتر همون نیست شما علما در حوزه علمیه قم به مسائلی در مورد شکم و زیر شکم اُمت اسلام بپردازید تا زبانی که جزء چهارمین زبان کلاسیک دنیا شناخته شده و هیچ از آن نمی دانید….
  این ملت را اگر در جهالت شان باقی بگذارید ، بهترین خدمتی است که به این جامعه کرده اید .
  والسلام

 • ایران عزیز من...! گفت:

  هر کسی کاو دور ماند از اصل خویش
  باز جوید روزگار وصل خویش(گنجور مولوی)

  درود کلمه فارسی کهن است که قدمتی ۵۰۰۰ هزار ساله دارد خواهشن اینجور مغرضانه بخاطر اهداف دینی واسلامی به ادبیات کهن بی مهری نفرمایید به اندازه کافی بر پیکره این ادبیات کهن زخم و تیشه زده شده است باید اجازه انتخاب داد به مردم ،مردم خود آگاه هستنداجازه دهید تا هرکدام دوست دارند همان را بپذیرند .
  حال آنکه ادبیات جدید و غرب زده این جوانان تازه به دوران رسیده جای خود دارد…!😔😌
  شما از کلمات و فرهنگ غربی انتقاد بفرمایید …
  مثل :
  دلام ،بجای سلام
  ولنتاین لجای روز عشاق…

  معنی کلمه درود در فرهنگ لغات همان سلام است و سلام هم همان درود لطفآ از این کلمات بهره برداری برای خود نفرمایید…!شایسته نیست …!

 • محمد گفت:

  سلام و درود
  من اهل کامنت گذاشتن نیستم ولی از بعضی پاسخ ها واقعاً خنده ام گرفت.
  اول اینکه خیلی پر واضح است که اگر بخواهید تمامی وازگان بیگانه را از زبان خود حذف کنید بی شک در مکالمات روزمره دچار مشکل خواهید شد.
  دوم اینکه چرا گیر بزرگواران فقط بر روی یک زبان بیگانه خاص است و بقیه زبان ها را به خود واگذاشته اند؟
  سوم اینکه واژه های “سلام” و “درود” از نظر معنایی و مفهومی با هم متفاوت اند و مورد استفاده متفاوتی دارند. مثلاً شما میتوانید حتی به دشمن خود سلام کنید ولی هیچوقت نمی توانید به دشمن خود درود بفرستید و با درود فرستادن کار او را تأیید نمائید.
  چهارم اینکه اکثریت مردم کشور ما مسلمان اند و تابع دستوراتی که خداوند به آنها داده و برایشان قانون وضع کرده. خواسته خدا برای شروع مکالمه کاملاً مشخص است(آیات قرآن)
  پنجم اینکه سلام هیچگاه به معنی تسلیم شدن نیست. توصیه میکنم دوستان قبل از به زبان آوردن جمله ای ، صحت آن را بررسی نمایند.
  ششم اینکه قرار نیست این بحث های پیش پا افتاده اینقدر راحت اتحاد بین انواع نگرش ها را به تفرقه تبدیل کند. کدام یک از شما میتواند با قطعیت بگوید که این یک حیله از سمت دشمن نیست که دارد ملیت و مذهب را وسیله ای برای تفرقه قرار می دهد.
  هفتم اینکه تعصب بی جا هم به خودمان و هم به دیگران صدمه میزند. خودم به شخصه نه روی ملیت تعصب مخرب دارم و نه روی مذهب. فقط چون خدایی که قبولش دارم به من نوع ارتباطم را گوشزد کرده ، من هم ازش اطاعت میکنم. ولی همون خدا قبل از نوع سلام ، مرا به ارتباط موثر با دوست و دشمن و پرهیز از کینه دوزی و تفرقه و خشم و فحش هم سفارش کرده. پس دوستان بیایید کمی با هم مسالمت آمیز صحبت کنیم.
  با این حال اگر کسی خواست من می توانم باهاش منطقاً مباحثه کنم. البته فقط با اونهایی که توی کلامشون ادب موج بزنه.
  باز هم ببخشید که وقت شریف شما به این جملات گذشت

 • امیر گفت:

  درود
  یه سوال:
  شما که اکثر فرهنگ و نامهای افراد و کتاب و پیامبر و … تان عربی است چرا تا پای خلیج پارس وسط میاید فارس میشوید و از شنیدن خلیج عرب جنگ لفظی به پا میکنید ؟؟؟؟؟؟؟

 • کیارش پارسی گفت:

  بسی رنج بردی در آن سال سی
  عجم زنده کردی بدان پارسی
  نبودی ببینی که این تازیان
  چه کردند به ایران شیر ژیان
  ز تازی شدند تاز تر این ددان
  بدادند ایران به آن تازیان

  تو آسوده بر جای خود جای گیر
  که ایران کند ریشه شان همچو شیر

 • درود یا سلام، در مورد ریشه یابی زبان منجمله سلام و درود مطالبی نوشتم، در لینک زیر
  http://arqir.com/115

 • هستی آزادی گفت:

  سلام
  هر وقت بدون تعصب و با تامل و منطق تونستید حرف بزنید بعد بیاید نظر بدین
  با هر دو جناحم
  بدرود

 • حجت الله قضیب سلیمانی گفت:

  درود
  به هر گویش و زبان که سخن می گویید،
  از من بشنوید، ای آنانکه که با دائیزه هاتان پیوند زناشویی بستم
  و همانا و به درستی که چنین است و جز این نیست که
  مام و همیشره اتان را چنان سخت و پر زبر سپوزیدم که آه ز نهاد بنهاده و چنگ در خاک ز دم و بازدم ایستاده!
  بس است بس! با این بگو و مگوها آنچه در روده مرا از خوراک نیمروز مانده بود خورده و کاسه سرمان را لشته اید!
  آدمیان بیش از آنچه ناهمانند باشند، به یک دگر می مانند.
  هستی و آنچه هست یکی است و یکی آفریده شده و تنها یکیی آن را آفریده.
  ما مردمان، نابخردانه و کورکورانه خود را زهم پراکنیم.
  بدرود.

 • حجت الله قضیب سلیمانی گفت:

  به هر گویش و زبان که سخن می گویید،
  از من بشنوید، ای آنانکه که با دائیزه هاتان پیوند زناشویی بستم
  و همانا و به درستی که چنین است و جز این نیست که
  مام و همیشره اتان را چنان سخت و پر زبر سپوزیدم که آه ز نهاد بنهاده و چنگ در خاک ز دم و بازدم ایستاده!
  بس است بس! با این بگو و مگوها آنچه در روده مرا از خوراک نیمروز مانده بود خورده و کاسه سرمان را لشته اید!
  آدمیان بیش از آنچه ناهمانند باشند، به یک دگر می مانند.
  هستی و آنچه هست یکی است و یکی آفریده شده و تنها یکیی آن را آفریده.
  ما مردمان، نابخردانه و کورکورانه خود را زهم پراکنیم.
  بدرود.

 • Ma.Kh. گفت:

  با درود وبا آرزوی دیر زیوی ، تندرستی و شادمانی همگانی . به بینیم دین و فرهنگ وباورزرتشتیان قبل از اسلام چه بوده .
  دین بمعنی دید درون یعنی همه چیز را باید اندیشه (عقل) بپذیرد
  باور شان اندیشه، گفتار وکردار نیک هر کتاب آسمانی اگر خلاصه گنید مگر بیش از این است ؟
  کتاب دینیشان »گات ها « که در ۱۷ فصل باندازه یک دفتر ۴۰ برگی ، همه بصورت سرودکه پیغمبرشان »زرتشت « سروده ودر مقایسه با هر کتاب آسمانی دیگر اگر بیشتر نباشد کمتر نیست . کتاب »اوستا « را که موبدان ودانشمندان دینی شان نوشته شده در ۲۱ » نسک « ویا جلد میباشد بارها توسط اسکندر » گجستک یا ملعون ) وبعد بارها توسط تازی های بیابانی سوزانده واز بین رفته وخیلی کم از آن مانده است وچقدر تهمت های ناروا از قبیل آتش پرستی ، ازدواج با مهارم ، دوگانه پرستی و …که به آنها نسبت داده نشده بطوریکه آن عده قلیلی از زرتشیان که مانده اند از ریسمان سفید وسیاه میترسند وبدور خودشان دیوار چین کشیده وکمتر با کسی بحث میکنند ویا کسی از خارج را بمراسمشان راه میدهند چرا ؟ !
  هرکس بتواند یکبار این گاتها را بخواند (که بیش ار یکی دوساعت طول نمیکشد بطور قطع طرز فکرش عوض خواهد شد.
  زرتشت نه کشت ونه دستور کشت داد .
  زرتشت اعصا به آب نزد تا رود نیل را بشکافد واز آن بگذرد ویا اعصایش تبدیل به مار شود.
  زرتشت دم مسیحا نداشت تا مرده ای را زنده کند.
  زرتشت هرگز وعده بهشت وحوریان وغلمان بهشتی نداد.
  زرتشت دستور کشتار کسانی که آموزه هایش را نمی پسندیدند نداد.
  زرتشت را کسی از آسمان بزمین نفرستادوسرانجام هم به آسمان نرفت .
  زرتشت تنها یک شعله بر افروخت تا مردم جلو پاهایشان را به بینند.

 • آرش گفت:

  درود بر شما
  استفاده از واژهای پارسی در نوشتن و گفتگو بهیچ وجه بمنزله تنفر از زبانه بیگانه نیست و بزرگداشت و احترام به بزرگان و مفاخر کشورمان بمنزله توهین یا کوچک شمردن بزرگان همسایه نیست این موضوعی است که باید همیشه بیاد داشته باشیم ، البته این موضوع جبهه گیری در برابر زبان پارسی و بزرگان ما متاسفانه بیشتر از سمت مذهبیون ما انجام میگیرد که با با صبوری و متنانت برایشان توضیح دهیم و یادآور شویم که انسانی به بزرگان خود را فراموش و بزرگان همسایه را بزرگ میدارد(هرچند احترام به بزرگان دیگران مشکلی ندارد و بلکه پسندیده هم هست ولی در صورتیکه در وهله اول بزرگان و اولویت های خود را پاسداری کنیم) هیچوقت رشد نخواهد کرد، پارسی زبان ماست و کوروش بزرگ و داریوش بزرگ و فردوسی بزرگ و صدها و بلکه هزاران بزرگ دیگر بزرگ ما هستند و احترامشان را داریم و خواهیم داشت.

 • محمدی گفت:

  سلام:

  الف – معنی سلام، یعنی “سلامتی”، و سلامتی یعنی “بی عیب و بی‌گزند شدن، دور شدن از هر نقصی و برخورداری از عافیت.

  ب – نام خداوند متعال، “سلام” است، چرا که هستی و کمال محض می‌باشد و هیچ نیستی، نقص، حد، نیاز و کاستی به او راه ندارد.

  ج – “اسلام” را از آن جهت “اسلام” نامیدند که آموزه‌ها و برنامه‌هایش از جانب “خداوندِ سلام”، و برای رشد و کمال فرد و جامعه و دور شدن‌شان از عیب‌ها و نقص‌های می‌باشد.

  د – “اسلام” به معنای “تسلیم”، از آن جهت “اسلام” نامیده شده است که دوری از عیب و نقص، فقط با ایمان در قلب سلیم، و تسلیم به خداوند “سلام” محقق می‌گردد؛ نه با کفر، شرک، نفاق، تعلقات و محبت دنیا و متاع دنیا.

  « وَإِنَّ مِن شِیعَتِهِ لَإِبْرَاهِیمَ * إِذْ جَاء رَبَّهُ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ » (الصافات، ۸۴)

  ترجمه: به درستى که ابراهیم یکى از پیروان اوست * آگاه که با دلى سالم (وارسته از تعلقات و ناپاکی‌ها) به درگاه پروردگارش شتافت.

  سلام دعاست:

  هنگامی که به کسی “سلام” گفته می‌شود، برای او به نام خدا، آرزوی سلامتی [جسم، روان، روح، دین، دنیا و آخرت] شده است که والاترین نمود برای خیر خواهی و محبت می‌باشد.

  سلام در قرآن:

  *- خداوند به بندگانش صالحش “سلام” می‌دهد؛ آیا العیاذ بالله مقابل آنها سر فرود آورده یا تسلیم شده است؟! یا برای آنان خیر، رشد، کمال و دروی از عیب‌ها و نواقص را اراده نموده است؟

  « سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ / الصافات، ۷۹» – «سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِیمَ / الصافات، ۱۰۹» – «سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ / الصافات، ۱۲۰» – «وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ / الصافات، ۱۸۱» – «سَلَامٌ عَلَى إِلْ یَاسِینَ / یس، ۱۳۰».

  *- خداوند علیم می‌فرماید که در مؤمنین در بهشت، گفتگوی لغو و بیهوده ندارند، بلکه به “سلام” می‌گویند «إِلَّا قِیلًا سَلَامًا سَلَامًا / الواقعه، ۲۶»؛ خب یعنی چه؟ یعنی مرتب مثل طوطی کلمه “سلام” را تکرار می‌کنند؟! یا یعنی به جز سخن حق و آنچه موجب رشد، کمال و بهجت است به یک دیگر نمی‌گویند؟

  «لَا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَهً وَعَشِیًّا » (مریم، ۶۲)

  ترجمه: در آنجا جز سلام و درود (از فرشتگان و از یکدیگر) هرگز کلامى لغو و باطل نمى‏شنوند و براى آنها در آنجا روزیشان بامداد و شبانگاه (مهیّا) است.

  *- از نام‌های بهشت، “دارالسلام” است، یعنی جایگاه کمال و دور بودن از عیب‌ها و نقص‌ها و خلاص شدن از تعلقات فانی و بالتبع تباهی و فنا؛ و خداوند رحمان و رحیم، بندگانش را به چنین مقام و جایگاهی دعوت می‌کند:

  « وَاللّهُ یَدْعُو إِلَى دَارِ السَّلاَمِ وَیَهْدِی مَن یَشَاء إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ » (یونس علیه السلام، ۲۵)

  ترجمه: و خدا [شما را] به سراى سلامت (بهشت سالم از فنا و زوال) فرا مى‏خواند، و هر که را بخواهد به راه راست هدایت مى‏کند.

  ***- پس “سلام”، نام خدا و بهترین دعای خیر می‌باشد که خیر خواهی صادقانه نیز نمودِ محبت خالصانه می‌باشد.

  در آخر
  درود از واژهٔ دروته و دروسته گرفته شده و در قدیم مردم هنگام احوال‌پرسی می‌گفتند “از درستی تو؟” یا “درستی؟” ” آیا حالت خوب است، سلامت و تن درستی تو؟” این واژه در زبان روسی به “از درستی تو؟” (здравствуйте) تبدیل شده است
  درود یه لغت با ریشه روسی هست اینم که ایرانی نیست

 • چرتکه گفت:

  فرض کنیم هرآنچه که همه شما دوستان زحمت کشیدید و یاد اشت کردید و یا جمع آوری کردید از نقطه نظر خاصی درست باشد
  این حق مردم می باشد که از هر کلمه ای که دوست دارند برای معاشرت و احوال پرسی استفاده کنند و هیچ حکومتی یا عناصر وابسته به حکومت حق تعیین تکلیف برای مردم را ندارند
  آنچه من از این مباحث برداشت می کنم توجیه طرفدارآن مذهبی و شاید حکومتی است در اصرار به استفاده از سلام!
  و از طرفی مقاومت و سرسختی مخالفان مذهب یا ناسیونالیستها در استفاده از درود!
  به انسانیت بازگردید که منشاء همه درستی هاست
  و این نه در مذهب است و نه در خاک پرستی!

 • چرتکه گفت:

  یک سوال
  قبل از ظهور اسلام در شبه جزیره عربستان ، وقتی عربها هم دیگر رو می دیدند چه به یکدیگر می گفتند؟
  جواب این سوال می تواند معنی سلام را مشخص کند که معنی سلامتی و … میدهد، و یا به معنی “درخواست در امان بودن” می باشد!

 • شما بفرمایید!